Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

15.03.2011 TARİHİNDEN İTİBAREN BALIK AVI YASAĞI BAŞLIYOR - Beyşehir İlçe Tarım Müdürlüğü
   
 15.03.2011 TARİHİNDEN İTİBAREN BALIK AVI YASAĞI BAŞLIYOR

15.03.2011 TARİHİNDEN İTİBAREN BALIK AVI YASAĞI BAŞLIYOR
 Yazı Boyutu

 Tarih : 13.03.2011 - 20:29:01 


1380 sayılı yasanın 16. Maddesi gereğince 15.03.2011 tarihinden itibaren Balık avı yasağı başlıyor.


Beyşehir İlçesi, Kaymakamlık toplantı salonunda Kaymakam Cumali ATİLLA Başkanlığında, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet TAŞCI, İlçe Tarım Müdürü Nurettin KARŞIYAKA, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa ÖZDEMİR, İlçe Emniyet Müdürü Nedim ÖZATA, Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Mehmet ŞENER ve Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol ERDOĞAN olmak üzere 07/03/2011 tarih Pazartesi günü saat 14:00’de toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.
 
1-      Beyşehir Gölü su ürünlerinin korunması amacıyla, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa ilişkin Yönetmeliğin 16 ncı maddesi gereğince, 21 Ağustos 2008 tarih ve 26974 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2008-2012 yılı su ürünleri av dönemine ait Tebliğlerin 33 ncü maddesine göre Beyşehir Gölü’nde 15 Mart 2011 – 15 Haziran 2011 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile su ürünleri avcılığı yasaktır (İl Müdürlüklerince belirlenecek alanlarda, Bakanlıktan izin alınması şartıyla ığrıp ve manyat ağları ile gümüş balığı avcılığı hariç).
2-      15 Mart 2011 tarihinden itibaren, su ürünleri av yasağı süresince göle, hiçbir surette balıkçı teknesi açılmayacak ve av yasağı süresi içerisinde tekne seyri yasaktır. Tüm balıkçı teknelerini kendi limanlarında toplu olarak karaya çekecektir.
3-      29 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 1380 Sayılı Su ürünleri Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapan 4950 sayılı Kanun gereğince ağır para ve hapis cezaları idari cezalara dönüştürülmüş ve Mülki Amirce idari para cezası kesmekle Tarım, Jandarma ve Emniyet Teşkilatı mensupları yetkilendirilmiştir.
4-      İlçemizde 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun 33 üncü maddesinde kendilerine yetki verilmiş kurumlarla, (belediye ve  köy muhtarları) işbirliği içerisinde su ürünleri yasak ve tahditlerini mahallinde kontrolleri yapılarak kaçak avlanan su ürünlerinin istihsalinin ve satışının önlenmesi, yasalara aykırı harekete edenler hakkında 1380 ve değişik 4950 sayılı yasanın 36 ncı maddesi gereğince kendilerine idari para cezası kesme yetkisi verilen (İlçe Tarım Müdürlüğü, Jandarma ve Emniyet) elemanlarca işlem yapılmasına,
5-      Yasak süresi içerisinde teknelerde, göl kenarında ve adalarda ağ vs. gibi her türlü istihsal malzemesi bulundurulması yasak olup, bulunduğu takdirde görevlilerce müsadere edilerek, yasal işlem yapılacaktır.
6-      Balık satış merkezleri ve fabrikalar yasak süresince kapatılarak, faaliyetlerini durduracaktır. Bu yerlerde yasağın başlamasından itibaren 24 saat içerisinde ellerinde bulunan balık miktarı Tarım İlçe Müdürlüğüne bildirilecektir. Fabrikalar ve perakende satış yerleri, stok miktarını yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde satışı, nakli, pazarlanması ve işlenmesi zorunludur. Tespiti yapılan su ürünleri, İlçe Müdürlüğümüzden izin (menşei belgesi) alınmadan nakli ve satışı yapılmayacaktır.
7-      Avlanırken, naklederken veya piyasada satış yapılırken yakalanan su ürünlerine el konularak, satışı maliyece yapılacak ve kanuni işlemleri Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.
8-      Tüp, nargile, maske ile dalış yaparak, şnorkel ve su altı tüfekleri kullanarak, bomba, torpil, dinamit, kapsül ve benzeri patlayıcı maddeler sönmemiş kireç, elektrik cereyanı, elektroşok, hava tazyiki, parakete, ığrıp, zıpkın, balık otu v.b. araçlarla su ürünleri avcılığı yıl boyunca tamamen yasaktır.
9-      Gemiler için verilen tekne adının ve ruhsat teskeresine ait ruhsat numarasının, plaka olarakgörülebilecek şekilde TEKNELERE yazılması veya takılması zorunludur.
10-   Adalarda balıkçılık dışı tarımsal faaliyetlerde kullanılan teknelerin gidip gelmesini denetlemek amacıyla kaymakamlıkça izin verilmesine, bunların gidiş geliş yerleri ile sahiplerinin ruhsatlarının bildirilmesine izin verilen şahısların kimlik ve izin belgesini üzerinde bulundurmalarına, denetimin Kaymakamlığa, İlçe Müdürlüğüne ve Güvenlik güçlerine bırakılmasına;
11-   Her ne surette olursa olsun 15 Mart 2011 tarihinde itibaren göle balıkçı teknesi çıkışına izin verilmeyeceğinden, tüm balıkçıların bu tarihten önce göl içerisinde atılı bulunan her türlü av malzemelerini gölden çıkarmalarına;
12-   Yasak süresince Beyşehir Gölü çevresinde sınırları bulunan Hüyük, Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli İlçe güvenlik güçlerinin de göl kontrolünde görevli elemanlar ile koordineli olarak çalışmalarının sağlanmasına;
13-   Güvenlik güçleri tarafından kara denetimlerinin daha etkin biçimde yapılmasına;
14-   Ruhsat teskeresi almadan su ürünleri istihsal edenler, 18 yaşını bitirmemiş ruhsat teskeresi alma mükellefi olmadıkları halde su ürünleri istihsal edenler, ruhsat teskerelerini yetkili mercilere göstermeyenler ve vize ettirmeden su ürünleri istihsal edenler hakkında cezai işlem yapılacaktır.
15-   Avcıların göl üzerinde her ne surette olursa olsun gemi ve kişi ruhsatlarını üzerlerinde bulundurmaları zorunlu olup, bulundurmayanlar ve görevlilere göstermeyenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.
16-   16 Mayıs 2009 tarih ve 27230 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5897 sayılı Denizcilik Müsteşarlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda değişiklik yapılmış, Deniz ve İç Su Araçlarının bağlama kütüklerine kaydettirmeleri zorunluluğu getirilmiştir. Bu sebeple Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi vize işlemlerinde İç Su Aracı Ruhsatı isteneceğinden, Beyşehir Gölü için yetki verilen Beyşehir Belediyesi’nden Bağlama Kütüğü İç Su Aracı Ruhsatnamesi almaları mecburidir.
17-   Avlanmanın serbest olduğu dönemde 26 cm.den küçük sudak - kadife balığı ve 40 cm.den küçük Sazan balıklarının avlanması ve kendi avlak sahaları dışında su ürünleri avcılığı yasaktır.
18-   1 Eylül 2011 tarihinden itibaren Monofilament (tek kat) misina ağlarının kullanılması yasaktır.
19-   Yasak dönemde 2/2 Numaralı Tebliğin Çizelge-6 ve 15 inci maddenin 13 ncü bendine göre Beyşehir Gölü’nde Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı da yasaktır.
20-   Yasak sonrası (serbest) zamanda ise, 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 15. Maddesi gereği; Amatör (Sportif) Amaçlı Avcılık yapmak isteyenler, Amatör Amaçlı Avcılık kurallarına uymak ve Bakanlık İl Müdürlüklerince belirlenen yerlerin dışına çıkmamak şartıyla;
a)      Bir amatör balıkçı en fazla 1 olta takımı ve olta takımı başına 3 adet iğneyi geçmemek.
b)      Boy limiti :Sudak-26 cm.-10 adet, Kadife-26 cm.-10 adet, Sazangiller-40 cm.-10 adet,
c)      Sayı ve toplam ağırlık limiti :Sudak ve Sazangillerden avlanılan balık  tek veya karışık olarak 10 adet, avlanılan balık türü tek veya karışık olarak 5 kg’ı  geçemez.
d)  Beyşehir Köprüsü ile Karaburun mevkisi arasında ve Beyşehir Gölü’nün batı kısmında, Gölyaka -Şakikaraağaç yolu üzerinde bulunan Pereme ile Sulak (cennet) mevkisi arasında kıyı bölgede amatör (sportif) amaçlı olta ile balık avlayabilir. Buranın dışındaki bölgelerde amatör (sportif) amaçlıda olsa olta ile balık avlamak yasaktır.
 
Yukarıda belirtilen maddeler halinde yazılan hususlar aşağıda isim ve unvanları bulunan komisyon üyelerince oy birliğiyle karara bağlanmıştır.
 
Yukarıda alınmış olan kararların tüm su ürünleri avcı, alıcı ve satıcılarına ilanen duyurularak yapılan ilan tutanağının İlçe Tarım Müdürlüğüne gönderilmesi hususunda gereği rica olunur.


  Editör :  Beyşehir İlçe Tarım Müdürlüğü

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 10 Puan Verildi
3121 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Nurettin KARŞIYAKA

Nurettin KARŞIYAKA ¬
Beyşehirin Tarımsal Yapısı

Hamit BAĞCI

Hamit BAĞCI ¬
ÜlkemizdeTarım Makinalarının Kullanımı

Süleyman KUYUCUOĞLU

Süleyman KUYUCUOĞLU ¬
Testereli Arılar ve Zararları

İsmail ÜNÜVAR

İsmail ÜNÜVAR ¬
Yazı Eklenmemiş

Ergun ERSEN

Ergun ERSEN ¬
Yazı Eklenmemiş

Mehmet KAYA

Mehmet KAYA ¬
Yazı Eklenmemiş

Necip Fazıl ÇİMEN

Necip Fazıl ÇİMEN ¬
Yazı Eklenmemiş

Ali IŞIK

Ali IŞIK ¬
Yazı Eklenmemiş

Ömer ÇAMOĞLU

Ömer ÇAMOĞLU ¬
Tohum İlaçlaması

Sinan AKKUŞ

Sinan AKKUŞ ¬
Tarımsal Kalkınma Stratejileri - 1

Bülent BAĞLAMA

Bülent BAĞLAMA ¬
Meyve ve Sebzelerde Sulama

Mustafa YERLİKAYA

Mustafa YERLİKAYA ¬
Ekim ve Dikim Makinaları

Bayram ÖZDEMİR

Bayram ÖZDEMİR ¬
Yazı Eklenmemiş

Mehmet ÖZET

Mehmet ÖZET ¬
Yazı Eklenmemiş

Mehmet PALAZ

Mehmet PALAZ ¬
Yazı Eklenmemiş

Cengiz ÖZEL

Cengiz ÖZEL ¬
Yazı Eklenmemiş

Şaban Seren

Şaban Seren ¬
Yazı Eklenmemiş

Ayhan GÜRLER

Ayhan GÜRLER ¬
Yazı Eklenmemiş

Ahmet Akiz

Ahmet Akiz ¬
Yazı Eklenmemiş

Ercan Kocabaş

Ercan Kocabaş ¬
Yazı Eklenmemiş

Tunahan DOĞAN

Tunahan DOĞAN ¬
Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Eylül 2015

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 4
 Bugün : 25
 Dün : 76
 Toplam : 143578
 Ip No : 54.144.81.235
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9147 2.92
  Euro 2.4215 2.4375
 
 Hava Durumu 
 Tarım Fuarları 2009 
 Linkler


Ticaret Borsaları Ürün Fiyat Bilgileri

Türkiye'den Tarımsal Ürün Almak İsteyen Firmalar

 

Tarım web tv


 
 Beyşehir Linkler


Beyşehir Kaymakamlığı

Beyşehir Belediye Başkanlığı

Beyşehir Göl Gazetesi

Beyşehir'in Sesi Gazetesi

Beyşehir.Gen.Tr

Beyşehirliyiz.Biz

Beyşehir.Com.Tr

Beyşehirliyiz.Org

Beyşehir Meslek Yüksek Okulu

Beyşehir Milli Eğitim Müdürlüğü

Beyşehir Müftülüğü

Beyşehir Lisesi

Beyşehir Sağlık Meslek Lisesi

Beyşehir Anadolu Öğretmen Lisesi

Beyşehir İmam Hatip Lisesi

Beyşehir Öğretmen Evi

Beyşehir Devlet Hastanesi

Kurucuovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği


 
 
 

   © Copyright - 2009- Beyşehir İlçe Tarım Müdürlüğü - Tüm Hakları Saklıdır.

İçerişehir Mahallesi 42700Beyşehir / KONYA

Tel: 0332 - 512 43 70 Fax: 0332 - 512 00 37

E-mail: konya.beysehir@tarimnet.gov.tr

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.alfa teknoloji gelta

1,61 saniye.